Aktuality

David Honys je oficiálním kandidátem na předsedu Akademie věd ČR

Ústav experimentální botaniky oficiálně navrhl mezinárodně uznávaného vědce, profesora a manažera Davida Honyse jako kandidáta na post předsedy Akademie věd ČR.


Volba nového předsedy Akademie.
Ústav experimentální botaniky podpořil Davida Honyse

Kandidaturu Davida Honyse schválili členové shromáždění výzkumných pracovníků Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Nový předseda Akademie pro období 2025 – 2029 se bude volit letos v prosinci.

Výběr z médií

Český rozhlas Plus

Rozhovor Vladimíra Kroce s profesorem Davidem Honysem

„Musíme lidi neustále přesvědčovat o tom, k čemu je věda dobrá, že stojí za většinou pokroku, který jako společnost rádi využíváme… Rád bych v Akademii posílil naše sebevědomí. Děláme výbornou vědu a víme to, a je potřeba, aby to věděli i ostatní. Musíme vystupovat jako sebevědomý partner jak vůči státní správě, tak vůči univerzitám a vysokým školám, a také vůči soukromému sektoru,“ říká v pořadu Hovory Vladimíra Kroce na Českém rozhlase Plus David Honys.


Deník N

Odmítnout post evropského komisaře pro vědu je nejen špatný signál směrem k vědcům, ale i nepochopení toho, co je důležité

Glosa Davida Honyse, člena Akademické rady AV ČR: Když znovuzvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen před nedávnem začala sestavovat svůj tým, nabídla podle kuloárních informací České republice jako jednu z možností i eurokomisaře pro vědu a inovace. Což premiéra Petra Fialu rozčílilo a ostře to odmítl.


Věda a výzkum

Rozhovor s kandidátem na předsedu AV ČR: David Honys

Je nutné zlepšit transfer technologií, prohloubit spolupráci se soukromým sektorem, a ještě výrazněji posílit naši roli doma i v zahraničí, to vše k upevnění postavení Akademie věd jako sebevědomého a respektovaného partnera pro stát, univerzity i soukromou sféru. Akademie věd má na národním i mezinárodním poli díky svému špičkovému výzkumu rozhodně co nabídnout.


Respekt

Z Číny je vědecká supervelmoc. I díky naivitě, s níž s ní sdílíme know-how

Autoritářská říše již v řadě vědeckých oborů překonala Evropu i Spojené státy. Jaká rizika z toho plynou a jak se jim bránit? 


Věda a výzkum

Jak české vzdělávací a výzkumné instituce posilují bezpečnost výzkumu?

Odolnost vůči nelegitimnímu ovlivňování ze strany rizikových států, jako je například Čína, se stává jednou z priorit výzkumného prostředí západních států. K jakým bezpečnostním opatřením ve vzdělávání a výzkumu přistupují české instituce? 


National Geographic

Tajná řeč pylových zrn

Pylová zrna, nepatrná část rostlinného světa, jsou klíčovými hráči v příběhu života rostlin. Jsou fascinujícím pohledem na evoluci, adaptaci a přežití. Jak se pylové zrno dostane z jednoho květu na druhý a co všechno musí překonat, aby splnilo svůj životní úkol?


Věda a výzkum

David Honys: Jistota je jistota

Výzkumy vědců z Akademie věd ČR mají leckdy cenu zlata. Jakou cenu jsou ale ochotni zaplatit badatelé za nedostatečnou obezřetnost? Výsledky výzkumů mohou neplánovaně, často nevědomky, posloužit jinému záměru, než který stál u jejich zrodu. Pokusy o manipulaci cizí mocí je ohrožen každý. Jak může vlivové působení ve vědě vypadat, a proč jej nepodceňovat, vysvětluje David Honys.


Pro média – fotografie ke stažení

Kredit foto: Jana Plavec

Fotografie ke stažení (*.zip)