„Práce pro Akademii
je pro mě privilegiem
a radostí.”
Profesor David Honys
Vzdělávání a vědecká kariéra
Vystudoval jsem anatomii a fyziologii rostlin na Přírodovědecké fakultě UK. Jako postdoktorand jsem působil na Univerzitě v Leicesteru ve Velké Británii. Od roku 2004 vedu Laboratoř biologie pylu v Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Dlouhodobě se zabývám vývojovou biologií rostlin ve vztahu k jejich reprodukci.
V roce 2021 jsem byl jmenován profesorem genomiky a proteomiky na návrh Vědecké rady Masarykovy univerzity. Jsem členem oborových rad doktorských studijních programů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Dlouhodobě přednáším na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy pokročilé semestrální kurzy v magisterském i doktorském studijním programu. Působím jako školitel pregraduálních a postgraduálních studentů v oborech experimentální biologie rostlin, genetika, molekulární biologie a virologie.
Manažerská a diplomatická kariéra
Od roku 2017 jsem členem Ekonomické rady AV ČR a působil jsem jako národní delegát České republiky v doménovém výboru European Cooperation in Science and Technology (COST). Mám zkušenosti z oborové komise Grantové agentury ČR a jsem členem rad ústavů AV ČR.
Jako člen Akademické rady AV ČR pracuji od roku 2021. Jsem pověřen zastupováním místopředsedy II. vědní oblasti. Koordinuji koncepční záležitosti mezinárodní spolupráce AV ČR a aktivity v oblasti bezpečnosti vědeckých informací (trusted research). Zastupuji Akademii v rámci zapojení do evropského výzkumného prostoru a souvisejících záležitostí národní programové spolupráce ve spolupráci se státními orgány.
Věda a diplomacie v praxi
Spolupracoval jsem na balíčku „Odolná a udržitelná Evropa“ v rámci předsednictví České republiky Radě EU, kde jsem garantoval část Bezpečné potraviny a nové metody šlechtění, podporující tezi NGT ≠ GMO. Pomohl jsem získat podporu europoslanců a úředníků v Bruselu. Uvedl jsem v praxi program „Researchers at Risk Fellowship“ na podporu ve svých zemích ohrožených výzkumných pracovníků. Vedl jsem komisi, která revidovala nevyhovující parametry programu na podporu postdoktorandů (PPPLZ), díky níž se podařilo prosadit od ledna 2025 navýšení financování pro každého postdoka o 120 000 Kč.
Jako zástupce Akademie věd spolupracuji na přípravě pozičního dokumentu pro EU program FP10, který hledá shodu mezi členskými státy v oblastech rozpočtu, vyvážení základního a aplikovaného výzkumu a mezinárodní spolupráce. Spolupracuji také na prosazení návrhu zdvojnásobit rozpočet FP10 na 200 miliard eur.
Významné milníky
Manažerská odbornost
- Akademický management
- Financování vědy
- Vědecká diplomacie
- Měkká síla v managementu
Manažerský přístup
- Loajalita vůči Akademii
- Analytická, informovaná a rychlá reakce
- Konstruktivní a konsensuální řešení problémů
- Zapojení politiky a podnikatelské sféry
- Týmová spolupráce s mezinárodním přesahem