Aktuality
David Honys je oficiálním kandidátem na předsedu Akademie věd ČR
Ústav experimentální botaniky oficiálně navrhl mezinárodně uznávaného vědce, profesora a manažera Davida Honyse jako kandidáta na post předsedy Akademie věd ČR.
Výběr z médií
Hospodářské noviny
Komentář Davida Honyse: Co bude s českou vědou bez evropských miliard? Strategie státu je nezbytná a čas běží
Českou vědu čeká v roce 2027 zásadní výpadek financování z Evropské unie, což podle ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška nemusí nutně znamenat změnu k horšímu. Je to ale skutečně tak? Ministr v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nastínil své plány a avizoval podporu komerčních vědeckých projektů, excelentních ústavů a přehodnocení parametrů hodnocení, ale dosavadní kroky zatím neukazují na skutečnou připravenost státu na výpadek peněz z EU.
Český rozhlas Plus
Rozhovor Vladimíra Kroce s profesorem Davidem Honysem
„Musíme lidi neustále přesvědčovat o tom, k čemu je věda dobrá, že stojí za většinou pokroku, který jako společnost rádi využíváme… Rád bych v Akademii posílil naše sebevědomí. Děláme výbornou vědu a víme to, a je potřeba, aby to věděli i ostatní. Musíme vystupovat jako sebevědomý partner jak vůči státní správě, tak vůči univerzitám a vysokým školám, a také vůči soukromému sektoru,“ říká v pořadu Hovory Vladimíra Kroce na Českém rozhlase Plus David Honys.
Deník N
Glosa Davida Honyse: Odmítnout post evropského komisaře pro vědu je nejen špatný signál směrem k vědcům, ale i nepochopení toho, co je důležité
Glosa Davida Honyse: Když znovuzvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen před nedávnem začala sestavovat svůj tým, nabídla podle kuloárních informací České republice jako jednu z možností i eurokomisaře pro vědu a inovace. Což premiéra Petra Fialu rozčílilo a ostře to odmítl.
Věda a výzkum
Rozhovor s kandidátem na předsedu AV ČR: David Honys
Je nutné zlepšit transfer technologií, prohloubit spolupráci se soukromým sektorem, a ještě výrazněji posílit naši roli doma i v zahraničí, to vše k upevnění postavení Akademie věd jako sebevědomého a respektovaného partnera pro stát, univerzity i soukromou sféru. Akademie věd má na národním i mezinárodním poli díky svému špičkovému výzkumu rozhodně co nabídnout.
Respekt
Z Číny je vědecká supervelmoc. I díky naivitě, s níž s ní sdílíme know-how
Autoritářská říše již v řadě vědeckých oborů překonala Evropu i Spojené státy. Jaká rizika z toho plynou a jak se jim bránit?
Vesmír
Tolerance pylu vůči vyšším teplotám
V důsledku klimatické změny čelí zemědělství vážným výzvám. Zvyšující se teploty mají přímý dopad na morfologii a fyziologii rostlin, což způsobuje pokles výnosů a ohrožuje potravinovou bezpečnost. Teplotní stres zasahuje pylová zrna, která jsou nejcitlivější částí rostliny. Výsledkem jsou poruchy opylení a plodnosti, které mohou vést k zásadním ekonomickým ztrátám v zemědělství.
Věda a výzkum
Jak české vzdělávací a výzkumné instituce posilují bezpečnost výzkumu?
Odolnost vůči nelegitimnímu ovlivňování ze strany rizikových států, jako je například Čína, se stává jednou z priorit výzkumného prostředí západních států. K jakým bezpečnostním opatřením ve vzdělávání a výzkumu přistupují české instituce?
National Geographic
Tajná řeč pylových zrn
Pylová zrna, nepatrná část rostlinného světa, jsou klíčovými hráči v příběhu života rostlin. Jsou fascinujícím pohledem na evoluci, adaptaci a přežití. Jak se pylové zrno dostane z jednoho květu na druhý a co všechno musí překonat, aby splnilo svůj životní úkol?
Věda a výzkum
David Honys: Jistota je jistota
Výzkumy vědců z Akademie věd ČR mají leckdy cenu zlata. Jakou cenu jsou ale ochotni zaplatit badatelé za nedostatečnou obezřetnost? Výsledky výzkumů mohou neplánovaně, často nevědomky, posloužit jinému záměru, než který stál u jejich zrodu. Pokusy o manipulaci cizí mocí je ohrožen každý. Jak může vlivové působení ve vědě vypadat, a proč jej nepodceňovat, vysvětluje David Honys.
Pro média – fotografie ke stažení
Kredit foto: Jana Plavec