Otázky a odpovědi (FAQ)
Jaké kroky podniknete k zajištění finanční stability Akademie?
Finanční stabilita Akademie je jednou z mých priorit. Základním předpokladem je udržení samostatné kapitoly ve státním rozpočtu a zvyšování celkové a institucionální dotace. Budu se snažit navázat financování Akademie na měřitelné parametry ve státním rozpočtu a zafixovat trendy institucionálních dotací na delší dobu než na jeden rok, jak je tomu v současné době. Ideálně na dobu odpovídající hodnocení, tedy pěti let. Zvrátit negativní trendy financování z rozpočtu z posledních let není jednoduchý úkol a řešení musí být komplexní. Předpokládá to mimo jiné například podporu excelence, a mám na mysli nejen excelenci současnou, ale zejména budoucí, což s sebou nese podporu výzkumu, který je inkluzivní, interdisciplinární a ideálně mezinárodní.
Stát a komerční sféra často požadují, aby Akademie v rámci transferu technologií generovala jasně definované fiskální zisky. Jaký je váš vztah k transferu?
Transfer je nutný, musíme ho realizovat tam, kde je potřeba a kde je užitečný, dokazovat aplikovatelnost našich výsledků a ideálně přinášet zisky. U některých oborů to jde dobře, u jiných hůře. Nutně totiž nemusí jít o generování zisku, protože například u humanitních oborů jde o transfer znalostí. Jejich síla je ve společenském významu a formování veřejného mínění. Žádná společnost se například neobejde bez historického povědomí. Nesmíme ale zapomínat, že transfer není naší hlavní misí. Tou je dělat dobrý výzkum, věnovat se také primárnímu výzkumu, který je předpokladem budoucího aplikovatelného výzkumu.
Jak může Akademie věd podpořit menší a střední ústavy, které jsou zatížené nároky na excelenci ve výzkumu, pedagogickou činnost, projektový management, PR a transfer technologií a znalostí?
Dobře to znám, času na samotnou vědu je málo. Centrální podpora Akademie by měla být podle mého názoru zejména pro menší ústavy aktivnější. Je potřeba jim ulevit od administrativní zátěže, některým více pomoci s PR, IT a kybernetickou bezpečností, kterou teď všichni řeší. Je to otázka nastavení vztahů se Střediskem společných činností a přerozdělení agendy, na čemž v současné době v Akademii pracujeme. V ideálním případě bychom měli prohlubovat centrální podporu při transferu a přípravě evropských grantových projektů.
Myslíte si, že je samostatná kapitola Akademie v rozpočtu v ohrožení?
Nemyslím si, že by byla samozřejmostí. Občas bohužel slýcháme, že jsme postsovětská instituce a někteří lidé zpochybňují naši existenci, respektive nutnost neuniverzitního výzkumu. Musíme proto stále zdůrazňovat a vysvětlovat, v čem jsme dobří a užiteční a proč jsme konkurenceschopní. Je také třeba více aplikovat Science for Policy. Nechodit k politikům jen žádat o peníze, ale zároveň jim něco nabízet. To sice děláme, ale měli bychom být aktivnější, být u důležitých jednání, mít větší zastoupení v institucích – prostě být sebevědomým partnerem státu. Zásadní je umět dobře komunikovat. Ostatně komunikace je stěžejním tématem mé kampaně. Je základem fungování Akademie a projevuje se ve všem, co děláme.
Jak chcete zlepšit povědomí o aktivitách Akademie mezi širokou veřejností?
Dobrá komunikace, jak externí, tak interní, je podle mě zásadní. Přestože Akademie v tomto ohledu udělala mnoho dobré práce, stále je co zlepšovat. V rámci vnitřní komunikace Akademie si zakládám na neformálnosti a oboustrannosti kontaktů, protože zpětná vazba je velmi důležitá a jsem za ni rád. Směrem k veřejnosti, politikům a našim partnerům bychom měli neustále hledat nové, moderní možnosti a cesty, jak říct, že jsme dobří a užiteční, že jsme spolehlivým partnerem. Měli bychom také více komunikovat v angličtině, protože náš výzkum je konkurenceschopný ve světě, a cílit na ty správné skupiny. Problém naší komunikace je, že často mluvíme k lidem, kteří jsou stejně nastavení jako vědecká obec. Pomohlo by také, kdyby se jednotlivé ústavy více identifikovaly s Akademií. Bohužel, podle výzkumu Sociologického ústavu AV ČR, stále existuje téměř třetina lidí, kteří vůbec nevědí, čím se zabýváme.
Jak vnímáte spolupráci Akademie s vysokými školami? Měla by se tato spolupráce posílit?
Spolupráce mezi univerzitami a akademickými ústavy je velmi významná. Máme základní společný cíl, a tím je výchova Ph.D. studentů a vzájemně se potřebujeme. Bavil jsem se na toto téma s některými rektory a shodneme se, že je potřeba naše vztahy standardizovat. Akademie potřebuje vysoké školy, protože nemůže udílet tituly. A pro vysoké školy je z dlouhodobého hlediska výhodné, že se studenti u nás mohou efektivně a kvalitně školit. Navíc, v současné době, kdy je na stole nový vysokoškolský zákon, který řeší financování vysokoškolských doktorandů, je podle mého názoru potřeba intenzivnější dialog. Musíme více komunikovat, vzájemně si naslouchat, být si partnery, což je směr, kterým se již dnes snažíme ubírat.
Není na čase uvažovat o tom, aby si Akademie založila vlastní univerzitu, která by udělovala Ph.D. tituly?
Je to určitě jedna z možností a historicky se o tom uvažovalo několikrát. Vždycky to ale ztroskotalo na tom, že univerzita musí poskytovat také bakalářské a magisterské vzdělání, a že nejsme schopni pokrýt celé toto spektrum. Na druhou stranu je výhodou, že můžeme být mnohem flexibilnější. Přijde mi, že pro nás je v současné době stále výhodnější cesta spolupráce s vysokými školami. I když se mi principem myšlenka vlastní univerzity Akademie líbí, nevidím ji dnes jako realistickou. Byl by to úkol, který přesahuje další volební období. A v současné době jsou priority jinde. Budoucnost nebude jednoduchá a musíme se soustředit především na zajištění finanční stability.
Jaké konkrétní kroky podniknete k posílení pozice Akademie při jednání s politiky?
Myslím, že na to neexistuje jasný návod. Je potřeba s politiky komunikovat a být jejich partnerem. Kultivace vztahů je dlouhodobá práce, která vyžaduje aktivitu, sebevědomí a vzájemnou důvěru. Nefunguje to tak, že člověk zajde s nějakým politikem na kávu a uzavře se dohoda. Ze svých zkušeností, například z Ministerstva zahraničí, vím, že úspěšná spolupráce funguje na základě dlouhodobého vztahu a důvěry. A pokud se politická scéna změní, je potřeba začít znovu budovat nové vztahy.
Akademie věd stárne. Jakým způsobem chcete podpořit a přilákat mladé vědce?
Je životně důležité, aby se Akademie stala atraktivním místem pro mladé české i zahraniční vědce, kde budou lidé pracovat rádi a s hrdostí, a právě k tomu bych chtěl přispět. Je potřeba podporovat excelenci, interdisciplinární a inkluzivní výzkum, návraty českých studentů a postdoků z ciziny a z mateřské nebo rodičovské dovolené. Všechny tyto body jsou zahrnuty v budoucím programu s názvem Akademie budoucnosti, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem školství a Úřadem vlády. Myslím si také, že nejen mladí lidé by uvítali méně formální Akademii, větší otevřenost a méně administrativní zátěže. Samozřejmostí jsou rovné podmínky pro všechny.